Wciągnik to jeden z najważniejszych elementów każdej suwnicy – tak naprawdę to właśnie on odpowiada za podnoszenie i opuszczanie ładunku transportowanego przez suwnicę.
Wciągniki można podzielić ze względu na:
Rodzaj wciągnika:
- linowe
- łańcuchowe
Źródło zasilania:
- ręczne
- elektryczne
- pneumatyczne
- hydrauliczne
Wciągniki łańcuchowe charakteryzują się przede wszystkim kompaktową i mobilną konstrukcją, co pozwala na zaoszczędzenie sporej powierzchni miejsca. Łańcuch wykonany ze stali, porusza się dzięki zastosowaniu mechanizmu kół zębatych. Wciągniki łańcuchowe mogą zostać wyposażone w dowolną długość łańcucha. Mogą być zasilane ręcznie, elektrycznie, pneumatycznie lub hydraulicznie. Najczęściej stosowane są do podnoszenia lżejszych ładunków – w przeciwieństwie do wciągników linowych. Znaczną zaletą tego rodzaju wciągników jest ich cena, która jest znacznie niższa w porównaniu do wciągników linowych.
Wciągniki linowe pracują bardzo cicho i płynnie. Ich praca jest szybsza niż w przypadku wciągników łańcuchowych. Wciągniki te podnoszą ładunek na stalowej linie, która nawijana jest na bęben. Lina zużywa się jednak szybciej niż łańcuch, a sama konstrukcja jest znacznie większa w porównaniu do wciągników łańcuchowych. Wciągniki linowe mogą być napędzane elektrycznie lub pneumatycznie. Najczęściej wykorzystywane są w dużych zakładach przemysłowych i wszędzie tam, gdzie prędkość podnoszenia ładunku ma znaczenie, pracę wykonuje się na dużej wysokości lub przenosi się bardzo ciężkie ładunki.
Wciągniki ręczne posiadają prostą konstrukcję, co pozwala na łatwą i tanią konserwację, czyszczenie i kontrolę stanu urządzenia. Ich niewielkie rozmiary i zwarta konstrukcja umożliwiają pracę nawet w niedużych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie z różnych względów nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Rozróżnia się dwa typy wciągników ręcznych – wciągniki łańcuchowe i wciągniki dźwigniowe.
- doskonałe do zastosowań w budownictwie, motoryzacji, przemyśle oraz przy różnego rodzaju pracach konserwacyjnych.
- najczęściej występują o udźwigu od 500 kg do 10 t.
- przymocowane do specjalnej belki lub wózka z powodzeniem idealnie będą służyć, do podnoszenia ładunków.
- wykonane ze stalowej konstrukcji zapewniają trwałe użytkowanie i odporność na uderzenia.
- dostępne są także w wersji nierdzewnej oraz przeciwwybuchowej ATEX.
Ręczne wciągniki dźwigniowe
- sprawdzą się w branży budowlanej, przemysłowej i przy różnego rodzaju pracach konserwacyjnych.
- ich konstrukcja umożliwia przemieszczanie ładunku w poziomie jak i w pionie.
- udźwig mieści się zwykle w przedziale od 500 kg do 9 t.
- tego rodzaju wciągniki są łatwe w montażu. Dźwignia obraca się o 360 stopni.
- posiadają kompaktową i mobilną konstrukcję, dzięki czemu można korzystać z nich także w niewielkich pomieszczeniach.
Wciągniki elektryczne występują w wersji łańcuchowej i linowej. Przekładnie, odpowiadające za ruch podnośnika, napędzane są silnikiem elektrycznym. Kontrola wciągnika odbywa się za pomocą kasety sterującej na kablu lub za pomocą sterowania radiowego. Najczęściej wykorzystywanym napięciem w Polsce jest 1 x 230 V lub 3 x 400 V.
Wyjątek stanowią niektóre huty, walcownie, kopalnie, gdzie występuje napięcie 500 V.
Wciągniki elektryczne łańcuchowe wykorzystywane są najczęściej w branży produkcyjnej i w obiektach przemysłowych. Przy doborze należy zwrócić szczególną uwagę na natężenie pracy oraz udźwig.
Wciągniki linowe elektryczne wykorzystywane są najczęściej w zakładach przemysłowych. Występują w lekkich jak i w ciężkich konstrukcjach.
Żywotność wciągnika zależy od doboru natężenia pracy względem rzeczywistych warunków:
- udźwigu
- częstotliwości podnoszenia
- wysokości podnoszenia
- temperatury pracy
Wciągniki pneumatyczne zasilane są sprężonym powietrzem. W przeciwieństwie do wciągników elektrycznych wciągniki pneumatyczne mogą pracować bez przerwy, ponieważ powietrze dodatkowo chłodzi silnik w trakcie pracy. Wciągniki pneumatyczne są odporne na wahania temperatury, dlatego można ich używać w ekstremalnych i zmiennych warunkach otoczenia, np. tam, gdzie występuje bardzo duża wilgotność powietrza lub urządzenie ma kontakt z wodą, a także w łatwopalnych środowiskach (np. lakierniach samochodowych), gdzie istnieje ryzyko wybuchu. Wciągniki pneumatyczne są idealne również dla takich branż jak wydobycie (zwłaszcza platformy wiertnicze i offshore).
Najlepiej sprawdzają się np. w branży tekstylnej lub drzewnej, gdzie powszechnie stosowane jest w procesie produkcji sprężone powietrze.
Wciągniki pneumatyczne są stworzone do pracy w zakładach przemysłu ciężkiego i na halach produkcyjnych, ponieważ dobrze sprawdzają się przy dużej prędkości i natężeniu pracy. Nie zaszkodzi im też częste uruchamianie i wyłączanie. Mogą mieć bardzo duży udźwig – nawet do 100 ton.
Wciągniki hydrauliczne mogą być stosowane jako alternatywa do wciągników pneumatycznych i mogą pracować wszędzie tam, gdzie występują linie hydrauliczne lub centralne systemy hydrauliczne.
Wykorzystuje się je w obszarach zagrożonych pożarem lub wybuchem. Wyróżniają się cichą pracą i czułą, bezstopniową regulacją ruchów podnoszenia i jazdy. Najczęściej występują w udźwigu od 3 do 50 t. Posiadają bardzo wytrzymały układ przekładniowy.
Sposób zawieszania wciągników
Wciągniki mogą być montowane w różny sposób. Najczęściej umieszcza się je na specjalnym wózku, na którym przemieszczają się po belce.
Wciągnik można też zawiesić na haku górnym do stałego punktu na konstrukcji.