Suwnice stanowią nieodłączny element przemysłu i logistyki, umożliwiając efektywny transport i podnoszenie ciężkich ładunków. Wybór odpowiedniego rodzaju suwnicy może znacząco wpłynąć na efektywność procesów produkcyjnych i magazynowych.
Podwieszane suwnice to bardzo znane rozwiązanie w dziedzinie transportu wewnętrznego i podnoszenia ciężkich ładunków. Tego typu dźwignice szczególnie sprawdzą się w przypadku, gdy istnieje możliwość podwieszenia się do stropu czy konstrukcji dachu.
Zastosowanie suwnic podwieszanych z belką mostu ze stali to najlepsze rozwiązanie, gdy hala jest niskim pomieszczeniem. Gdy nie ma miejsca na standardowe torowiska pod suwnice natorowe, są dla nich znakomitą alternatywą, do tego bardziej korzystną cenowo.
Ale suwnice podwieszane są nie tylko montowane do istniejącej konstrukcji hali. Mogą być także instalowane wraz z konstrukcją wsporczą, kotwioną do posadzki. To, co je odróżnia w takim razie od suwnicy natorowej to fakt, iż most podwiesza się do dolnej części torów, a strefy martwe (czyli miejsca, gdzie nie dojeżdża hak wciągnika) są zniwelowane do minimum.
Suwnice podwieszane mogą być także lekkimi systemami suwnicowymi tzn. profile aluminiowe, stalowe lub belki dwuteowe.
Prezentowane dźwignice umożliwiają swobodne poruszanie się ładunku po hali produkcyjnej lub magazynie. Dzięki temu można efektywniej obsługiwać różne stanowiska pracy, w zależności jak duży obszar hali dana suwnica ma za zadanie objąć. Urządzenia dźwignicowe tego typu gwarantują precyzję i kontrolę nad ładunkiem, co jest niezwykle istotne w przypadku prac wymagających dokładności. Każda suwnica zaprojektowana jest z myślą o bezpieczeństwie użytkowników oraz przenoszonych przez operatorów ładunków.
Z racji, iż suwnice podwieszane zajmują minimalną przestrzeń, pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w hali produkcyjnej. Można także zastosować wciągnik łańcuchowy do niskiej zabudowy, aby całkowicie zminimalizować utratę miejsca.
Skoro o wciągnikach mowa… Na suwnicach zawieszane są jednostki podnoszące, dzięki którym operator może transportować ładunek. To, jakie urządzenie zostanie wykorzystane ma ogromne znaczenie, w szczególności w przypadkach nietypowych realizacji.
Do wyboru są wciągniki łańcuchowe elektryczne i ręczne, wciągniki linowe i pneumatyczne do wyspecjalizowanych stref pracy. Do powtarzalnych czynności z mniejszymi ciężarami wykorzystywane są najczęściej podnośniki podciśnieniowe zaś do manipulacji arkuszy blach zawiesia podciśnieniowe. W przypadku wyboru wciągników, dodatkowym osprzętem, który często umożliwia podczepienie ładunku wielkogabarytowego czy bardzo nieporęcznego są również trawersy, magnesy, balansery i ogólnie zawiesia specjalnego przeznaczenia.
Zanim zaczniemy
Wybierając suwnice podwieszane, istnieje kilka istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji zakupowej.
Pozwolenia
Wszystkie suwnice podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. Natomiast nie wszystkie trzeba zgłaszać – Obowiązku zgłaszania nie podlegają suwnice o udźwigu do 250 kg, niezależnie czy będą czy nie będą wyposażone we wciągnik łańcuchowy ręczny, bądź elektryczny.
Uprawnienia
Aby zostać operatorem suwnicy należy ukończyć kurs na operatora i zdać egzamin certyfikowany przez Urząd Dozoru Technicznego. Takie uprawnienia ważne są pięć lat, na trzy miesiące przed upływem czasu należy złożyć wniosek o przedłużenie ważności uprawnień.
Parametry
Oczywiście trafiając do dobrego producenta suwnic, specjaliści pomagają już od na początku projektu, gdy trzeba uściślić wszelkie parametry suwnicy. Jednakże, warto zastanowić się jakie warunki panują w miejscu, gdzie będzie używane urządzenie dźwignicowe, czy występują czynniki takie jak wilgoć, niska bądź wysoka temperatura i obecność substancji chemicznych. To też będzie mieć wpływ na wybór odpowiedniego modelu suwnicy.
Należy z góry ustalić, ile i jakie ładunki będą podnoszone. Obciążenie suwnicy albowiem będzie przecież najważniejszym parametrem suwnicy – w PS Lift produkowane są suwnice podwieszane do 10 ton.
Kolejnym ważnym aspektem jest długość belki czy wymiary konstrukcji. W PS Lift robione są szczegółowe pomiary często już na etapie wyceny, ale żeby oszacować wielkość projektu warto wcześniej pomyśleć również i o tym. Trzeba pamiętać, że belka musi być wystarczająco długa, aby obsłużyć obszar, który ma być pokryty suwnicą.
Kolejną istotna kwestią będzie prędkość suwnicy i dostęp do kontroli. Suwnice mogą być sterowane manualnie za pomocą kasety sterującej lub zdalnie i za pomocą systemów automatycznych. Tu znowu z pomocą powinien przyjść specjalista.
Warto dopytać też specjalistę jaka jest różnica między c-szyną a szynoprzewodem i kiedy stosujemy, które rozwiązanie. Doświadczony inżynier od razu udzieli odpowiedzi na te pytania.
Opieka posprzedażowa, montaż, konserwacje, przeglądy odbiory UDT
Suwnica zamontowana, ale co dalej… Bardzo istotna jest współpraca z działem serwisowym firmy, który nie tylko zamontuje suwnicę, ale będzie też regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne, konserwację i serwis. Trzeba wziąć pod uwagę, że dbałość o suwnicę jest kluczowa dla jej trwałości i bezpieczeństwa.
Dział serwisowy PS Lift zapewnia kompleksową obsługę urządzeń dźwignicowych. To bardzo ważne i wcale nie tak często spotykane.
W ofercie zawarte są montaż, przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, czy nawet gotowość w 48 godzin w przypadku awarii.
Pracownicy działu przypominają także o przeglądach technicznych i zajmują się całą „papierkową” pracą.
Co ważne, pomagają w odbiorze suwnicy przez inspektora UDT. Konserwatorzy suwnic PS Lift pojawiają się nawet w dniu odbioru urządzenia.
Podsumowując, suwnice podwieszane stanowią kluczowy element przemysłu i logistyki, umożliwiając efektywny transport i podnoszenie ciężkich ładunków. Wybór odpowiedniego rodzaju suwnicy zależy od wielu czynników, takich jak miejsce montażu, obciążenie, warunki środowiskowe i potrzeby użytkownika. Przed dokonaniem zakupu suwnicy warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże dostosować rozwiązanie do konkretnych potrzeb. Warto zainwestować w odpowiednio dostosowane suwnice podwieszane, aby zoptymalizować procesy produkcyjne i magazynowe oraz zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Suwnice te, dzięki swojej wszechstronności i skuteczności, stanowią niezastąpione narzędzie w dzisiejszym przemyśle i logistyce.