Aby podnieść bez użycia siły dużych rozmiarów arkusze blach, płyty MDF, płyty OSB czy inne tego typu wyroby najlepiej użyć zawiesi i podnośników podciśnieniowych. Ale które urządzenie vacuum sprawdzi się lepiej przy podnoszeniu blachy, a które przy podnoszeniu płyty? Czy ma to jakieś znaczenie? Jak dobrać najlepsze rozwiązanie?
Dlaczego vacuum?
Praca z urządzeniami vacuum nie niesie za sobą praktycznie żadnego ryzyka. To operator ma zawsze kontrolę nad ładunkiem.
Dzięki użyciu tych urządzeń pracodawca chroni zdrowie pracownika, zwiększa jego bezpieczeństwo i tworzy przyjazne środowisko pracy.
Zarówno zawiesie próżniowe i podnośnik podciśnieniowy minimalizują koszty. Jest to inwestycja która zawsze się zwraca. Dzięki ich wykorzystaniu przedsiębiorstwo optymalizuje stanowiska pracy zapewniając niezależność operatora i oszczędza czas poświęcony na wykonanie zadania.
Ważnym atutem jest dokładny transport ładunku. Brak kontaktu z produktem nie tylko chroni pracownika, ale także niweluje zagrożenie uszkodzenia materiału.
Jak działają urządzenia próżniowe?
Technika próżniowa wykorzystuje próżnię w procesach chwytania i odkładnia ładunku.
W przypadku podnośników podciśnieniowych MANUT-LM pompa generuje próżnię, która pozwala przytrzymać tworzywo poprzez przyssanie się do niego, a dalej unosi go poprzez obkurczanie rury ssącej. Przy opuszczaniu płyty osłabiane jest działanie próżni i można bezpiecznie odłożyć dany materiał w docelowe miejsce.
Zawiesie próżniowe zasysa próżnią ładunek, z tą różnicą, iż dalsza manipulacja odbywa się już za pomocą wciągnika łańcuchowego, na którym zawieszone jest zawiesie. Upraszczając, tu tylko „przyklejamy się” do towaru.
Arkusze blach i płyty to najczęściej podnoszone próżnią elementy. Transport tych wyrobów bez pomocy sprzętu może przysporzyć nie lada problemów, a w niektórych przypadkach jest po prostu niemożliwy. Materiały te wymagają jednak różnych rozwiązań podnoszenia.
Dopasowanie urządzenia – zawiesie czy podnośnik?
W transporcie arkuszy blach lepiej sprawdzi się zawiesie podciśnieniowe VLA zawieszone na wciągniku łańcuchowym elektrycznym.
Ze względu na powierzchnię blachy i jej giętkość potrzebny jest precyzyjny i powolny transport ładunku. Podnośnik MANUT-LM nie jest w stanie zapewnić tak delikatnej manipulacji, a to dlatego, że ten pracuje znacznie szybciej i poprzez obkurczanie się rury ssącej, której praca nie jest tak bardzo dokładna jak wciągnika. ruch.
Szybsza praca przy bardzo ciężkich ładunkach mogłaby okazać się niebezpieczna dla operatora.
By zapewnić stały i ciągły ruch wciągnik łańcuchowy na którym zawieszone jest zawiesie wyposażony jest w falownik umożliwiający płynny i lekki start ciężkich zwojów stali.
Udźwigi zawiesi są naprawdę imponujące i w tej kwestii znacznie przewyższają możliwości podnośników. Modele VLA uniosą nawet 1.5 tony, co jest bardzo ważne dla przemysłu metalurgicznego czy spawalniczego.
Ponadto konstrukcja żurawia, na którym jest zamontowane zawiesie umożliwia zastosowanie wózka elektrycznego do wciągnika łańcuchowego. Dzięki temu operator bardzo precyzyjnie może poruszać arkuszami blach zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Gdy zawiesiem podciśnieniowym chcemy obsłużyć większą powierzchnię hali czy kilka stanowisk pracy, możemy je zamontować na lekkiej suwnicy stalowej lub aluminiowej.
Optymalnym rozwiązaniem do transportu płyt meblarskich są podnośniki podciśnieniowe typu Master.
Podnośniki podciśnieniowe Master w standardzie podnoszą do 180kg. To w zupełności wystarczy do przeniesienia płyty meblarskiej. Na indywidualne potrzeby udźwig ten można zwiększyć do 250kg.
Przy manipulacji płytami potrzebna jest szybka praca, która nie będzie wymagała aż takiej precyzji jak w przypadku arkuszy, a która ułatwi wykonywanie często żmudnych cykli i zapewni komfort operatorowi.
Ważnym atutem i częstym zastosowaniem jest także opcja przechyłu płyty. Dla przykładu umożliwia to odebranie płyty leżącej poziomo na stercie czy przy pile taśmowej i postawienia jej bezpiecznie w pion.
Dodatkowe informacje
DANE TECHNICZNE ZAWIESIA VLA
- Praca z ciśnieniem 6/7 bar
- manometr próżniowy ze stopniowaną i kolorową skalą (monitorowanie stopnia próżni)
- zbiornik bezpieczeństwa zapasowej próżni – utrzymanie ładunku nawet w przypadku braku energii
- zawór upustowy ciśnienia
- niezależny akustyczny i świetlny system ostrzegawczy dla spadku ciśnienia próżni zasilany z akumulatorów wielokrotnego ładowania (220 V)
- regulacja położenia przyssawek na długości i szerokości prowadnic
- możliwość odłączenia każdej przyssawki z osobna
- wygodny uchwyt wraz ze sterowaniem dla operatora na środku ramy
DANE TECHNICZNE PODNOŚNIKA MASTER
- Pompa próżniowa o mocy 3 kW; może być zamknięta w skrzyni z obudową wyciszającą
- możliwość montażu pompy w innym pomieszczeniu
- bezawaryjna harmonijkowa rura ze wzmocnionego PCV zbrojona drutem
- długość rury obliczana według indywidualnych projektów
- rura ssąca nieklejona; opcja wydłużenia zawieszeniem na łańcuchu
- rotacja z siłownikiem do 180 kg udźwigu
- funkcja przechyłu w opcji – zmiana położenia płyty
- szybka wymiana części
- proste czyszczenie filtra
- uproszczony dozór techniczny
————————————————————————————————————————————–
Zarówno zawiesia, podnośniki, wciągniki elektryczne, żurawie oraz suwnice dostępne są w naszej ofercie.
Kompletacja, dostawa, montaż, serwis, pomoc przy odbiorze urządzenia przez UDT w jednym miejscu!
Masz pytania, wątpliwości? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!