Jak można wykorzystać urządzenia dźwignicowe by zoptymalizować procesy produkcyjne w danym zakładzie?
Przede wszystkim należy postawić na rozwiązania logistyczne, które nie tylko przyśpieszą cały proces, ale także umożliwią precyzyjne wykonanie pracy i co ważne zapewnią bezpieczeństwo operatorom oraz przenoszonym przez nich ładunkom.
Żurawie stacjonarne, jak w przypadku reszty urządzeń dźwignicowych, mają za zadanie podnosić ciężkie, nieporęczne towary. Ale czy tylko? W jaki sposób jeszcze żurawie słupowe bądź żurawie przyścienne sprawdzają się w przedsiębiorstwach?
O charakterystyce pracy, podziale i najważniejszych technicznych informacjach dot. żurawi stacjonarnych można przeczytać we wcześniejszym artykule
Zastosowanie żurawi stacjonarnych
Mylne jest pojęcie, jakoby żurawie stacjonarne dedykowane były tylko do pracy w zakładach produkcyjnych zajmujących się obróbką stali, spawalnictwem czy metalurgią.
W zależności od tego jaką funkcję mają spełnić te urządzenia, żurawie stacjonarne przyśpieszą procesy produkcyjne bądź logistyczne w przedsiębiorstwach z każdej branży, czy to w sektorze spożywczym, meblarskim, motoryzacyjnym, drzewnym, czy przemyśle ciężkim.
Podnoszenie i transport bliski nieporęcznych, ciężkich lub wielkogabarytowo materiałów to rzecz jasna pierwsze co przychodzi do głowy w przypadku zastosowań dźwigów. Tu, w zależności od przenoszonego/podnoszonego materiału, będą potrzebne różne jednostki podnoszące zawieszone na ramieniu żurawia.
Dla wielu, żurawie są nieodłącznym wyposażeniem stanowisk warsztatowych, serwisowych i monterskich. Dzięki wykorzystaniu tych urządzeń dźwignicowych pracownik może podtrzymać, przetransportować i podwiesić na odpowiednią wysokość elementy, przy których dane mu jest pracować. Stacjonarne żurawie użytkowane są także przy montażach większych elementów konstrukcyjnych i przy prostej relokacji maszyn.
Na produkcji żurawie słupowe i przyścienne umożliwiają ergonomiczne odkładanie surowca na maszyny. Obróbka skrawaniem jest nieodłącznym etapem produkcji w wielu branżach i w takich przypadkach żurawie bardzo często używane są jako dopełnienie stanowiska pracy przy maszynach CNC. Ułatwiony jest także montaż i demontaż narzędzi we wspomnianych wyżej maszynach.
W wielu halach żurawie stosuje się do odkładania surowców na frezarki, a po zakończeniu obróbki, do odbierania gotowego już produktu, który dalej relokowany jest w docelowe miejsce.
Wyposażenie stanowisk w żurawie to także dobry pomysł na poprawę ergonomii poprzez maksymalne skrócenie czasu wymiany materiałów eksploatacyjnych, które zużywają się w procesach produkcji, na przykład wykrojników.
W nieco innym otoczeniu, żurawie sprawdzają się również przy wkładaniu form wtryskowych na wtryskarkę, czy odkładaniu prętów na piłę taśmową. Doskonale uzupełniają także stanowiska spawaczy przy pracach pomocniczych oraz przy spawaniu konstrukcji stalowych.
Dzięki żurawiom z zastosowaniem trawersy z regulacją podwieszenia magnesów można chwytać różne wielkości blachy do podawania na wypalarki. Podobnym rozwiązaniem jest wyposażenie urządzenia w zawiesie podciśnieniowe z przyssawkami dopasowującymi się do każdego metalowego arkusza.
Jednostki podnoszące dobierane na podstawie wykonywanych czynności
To, jaka jednostka podnosząca dobrana zostanie do żurawia, zależy od rodzaju ładunków z jakimi przyjdzie pracować operatorowi.
Należy zwrócić uwagę także na warunki panujące w magazynie/ na zakładzie, czy praca odbywa się w środowisku zagrożonym wybuchem, czy jest dostęp do prądu albo próżni. Trzeba również ustalić czy praca będzie polegać na podnoszeniu kilkutonowych elementów, a może worków lub kartonów o wadze 20kg, które repetytywnie podnoszone będą przez jedną osobę w ciągu zmiany. Być może potrzebne jest rozwiązanie, które rozwiąże problem z przenoszeniem dwumetrowych płyt, które finalnie trzeba zrotować i odstawić na regał. To dlatego właśnie każdy żuraw projektowany i produkowany jest indywidualnie, by odpowiadał potrzebom każdego klienta.
Na dobór jednostki podnoszącej wpływ ma także miejsce pracy i przestrzeń wokół której żuraw będzie się znajdował. Inne jednostki podnoszące wykorzystane zostaną do pracy w niskiej i ciasnej zabudowie, inne na zewnątrz budynku, a jeszcze inne w strefie Ex.
Wciągniki łańcuchowe ręczne i elektryczne, wciągniki pneumatyczne, podnośniki i zawiesia podciśnieniowe, dodatkowy osprzęt jak zawiesia pasowe, łańcuchowe, trawersy i chwytaki, – wszystkie są kompatybilne z żurawiami stacjonarnymi – i tymi wolnostąjącymi, przymocowanymi do ściany, jak i z łamanym ramieniem.
Pełna autonomia
Stacjonarne żurawie to gwarancja niezależności operatora. Obsługujący maszynę w pojedynkę pracownik może wykonać czynności, które wcześniej wymagały zaangażowania dwóch czy nawet trzech osób.
Niezależnie od wielkość podnoszonego ładunku i jego ciężaru manipulacja ładunkiem staje się prosta, precyzyjna, szybsza i przede wszystkim bezpieczna. Wszystko to również wpływa na wydajność całego przedsiębiorstwa.