Dźwignik nożycowy, znany również jako podest ruchomy lub podnośnik nożycowy, to specjalistyczne urządzenie, którego platforma podnosi się i obniża za pomocą nożyc. Dźwignik przygotowany jest do intensywnej i wieloletniej pracy w każdym przedsiębiorstwie.
Tego typu rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest do podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków, a także do niwelowania różnic wysokości. Jest także sprawdzoną alternatywą dla wind – często bez potrzeby budowania szybu i maszynowni(należy pamiętać by dźwigniki o skoku wyższym niż 1600mm miały zabezpieczenie uniemożliwiające dostęp człowieka podczas pracy dźwignika). Podest może również zostać wykorzystany jako element linii produkcyjnej, a przy odpowiednich parametrach i wykonaniu pełni rolę rampy najazdowej.
Szczególną zaletą podestów ruchomych jest ogromna możliwość dodatkowego wyposażenia, dzięki czemu nawet najśmielszy projekt może zostać wykonany według potrzeb klienta.
To trzeba wiedzieć o dźwignikach nożycowych hydraulicznych!
BUDOWA:
Różnice w budowie podestów ruchomych wynikają z dostosowania modelu do potrzeb ich użytkowników.
Pomimo, iż dźwigniki nożycowe potrafią znacznie różnić się od siebie, na budowę każdego z nich składają się:
– Rama dolna
Rama dolna dźwignika jest wsparciem dla całego urządzenia. Najważniejsze by była mocna, sztywna i stabilna. Może być umieszczona na posadzce lub wbudowana w fundament. Może być także wyposażona w kółka.
– Nożyce
Umożliwiają pionowy ruch platformy. Podczas wznoszenia i opadania ruch jest jednostajny, dzięki czemu ładunek jest bezpiecznie transportowany.
– Platforma
Wielkość platformy może różnić się w zależności od projektu.
Platformę można wyposażyć w przenośniki rolkowe, obrotnice, właz inspekcyjny, blokady, blaty uchylne, klapy przeładunkowe i wiele innych.
– Układ elektryczno-hydrauliczny
Napęd składa się z silnika elektrycznego, zbiornika hydraulicznego, pompy hydraulicznej, cylindra hydraulicznego, przewodów hydraulicznych wysokociśnieniowych, sterowania elektrycznego.
– Jednostka sterująca
Jednostka sterująca wyposażona jest w co najmniej trzy przyciski. Najczęściej znajduje się w kasecie sterującej, ale może być także umieszczona w sterowaniu nożnym PLC.
PRACA:
By lepiej zrozumieć czym tak naprawdę jest podnośnik nożycowy trzeba przede wszystkim zrozumieć jak takie urządzenie pracuje.
Obsługa dźwigników nożycowych jest prosta i intuicyjna.
Po zamontowaniu urządzenia i jego podłączeniu do istniejącej sieci, wystarczy umieścić ładunek na platformie np. za pomocą wózka paletowego, wózka widłowego lub innego sprzętu, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk na panelu sterującym.
Poprzez wciśnięcie przycisku podnoszenia na kasecie sterującej olej hydrauliczny jest wtłaczany przez pompę do cylindra hydraulicznego, a tym samym rozpoczyna się podnoszenie i dźwignik unosi się.
Z kolei wciśnięcie przycisku opuszczania otwiera zawór elektromagnetyczny w urządzeniu. Własny ciężar dźwignika wpycha olej hydrauliczny z powrotem do zbiornika i urządzenie obniża się.
Sterowanie jest zaprojektowane zawsze tak, by aktywowanie listwy bezpieczeństwa przy dźwigniku zapobiegało dalszemu opuszczaniu się stołu podnoszącego. Również wszystkie przyciski na kasecie sterującej wykonane są metodą „dead-man“, co oznacza, iż puszczenie przez operatora któregoś z przycisków natychmiast przerywa daną operację – podnoszenia czy opuszczania.
NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY:
Przy doborze odpowiedniego podestu należy przede wszystkim uwzględnić:
– udźwig
– wymiar platformy
– wysokość w stanie złożonym
– skok – wysokość na jaką dany model platformy ma się podnieść.
Bardzo istotnym jest, by sprecyzować do czego taki dźwignik będzie miał posłużyć.
Dlaczego?
Wszystko za sprawą wspomnianego wyżej szerokiego wyboru akcesoriów i opcji. Na pomoc przy doborze odpowiedniego urządzenia dźwignicowego przychodzą nie tylko specjaliści PS Lift, ale także starannie przemyślany podział dźwigników ze względu na ich budowę i funkcje.
Podział
Dźwigniki nożycowe podzielone są według poniższych kategorii:
Stanowiskowe
Służą do niwelowania różnic wysokości i podnoszenia towarów o udźwigu do nawet 10 000 kg. Posiadają jedną parę nożyc. Podnoszenie odbywa się za pomocą jednego lub dwóch siłowników hydraulicznych.
Dwunożycowe
Posiadają dwie równolegle zamontowane pary nożyc. Podnoszą ładunek o udźwigu do 10 ton, a wszystko to odbywa się za dwóch lub czterech siłowników hydraulicznych. Nie tylko niwelują różnice wysokości, ale doskonale sprawdzają się jako system podnoszący i przenoszący długie i ciężkie elementy, stosowany w transporcie i na produkcji.
Z podwójnymi i potrójnymi nożycami
Zastosowanie do pracy między kondygnacjami w budynkach, jako alternatywa do wind towarowych. Udźwig do 5 000 kg przy wysokości podnoszenia do 6 metrów.
Płaskie
Sprawdzone rozwiązanie jako stanowisko pracy. Modele z platformą w kształcie litery U, a także E z dodatkową podporą na środku, są dedykowane do palet euro oraz do większych palet przemysłowych, a z uwagi na swoją konstrukcję, można je załadowywać za pomocą ręcznego wózka paletowego. Płaska konstrukcja dźwignika (80 mm). Udźwigi do 2 000 kg.
Uchylne
Opatentowany model dźwignika uchylnego zapewnia pozycjonowanie palet i skrzynio-palet na optymalną wysokość i kąt pracy (regulowane za pomocą jednego przycisku). Udźwigi wynoszą nawet 3000kg. Dźwigniki pracują pod kątem nachylenia nawet do 40°.
Przeładunkowe
Przeładunek wszelkiego typu samochodów dostawczych. Oferowane dźwigniki nożycowe przeładunkowe to idealne rozwiązanie dla firm transportowych, które chcą usprawnić oraz przyśpieszyć załadunek i rozładunek towarów. Podnoszenie ładunku do 10 000 kg, za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych.
Przykładowe akcesoria dla dźwigników nożycowych hydraulicznych
W zależności od modelu podesty mogą zostać wyposażone w szereg akcesoriów:
– podwozie do wózka widłowego,
– sterowanie nożne,
– wyłącznik krańcowy,
– przenośnik rolkowy,
– wzmocniona platforma,
– fotokomórka,
– okrągła platforma obrotowa,
– śruby z uchem,
– właz inspekcyjny,
– ochrona przed przeciążeniem,
– zabezpieczenie przeciwko staczaniu się ładunku,
– barierki,
– mieszek ochronny,
– mechaniczne sworznie w platformie,
– agregat na zewnątrz w specjalnej obudowie, i wiele innych.
! NOWOŚĆ W PS LIFT
Od teraz możemy zaproponować także dźwigniki nożycowe hydrauliczne w wykonaniu ATEX, dzięki czemu podesty będą mogły pracować w strefach zagrożonych wybuchem !
Najczęściej tego typu wykonanie dedykowane jest dla branży morskiej, spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej.
Realizacje
Nasze najnowsze realizacje są najlepszym dowodem, na to, że w każdym przedsiębiorstwie można wykorzystać tego typu urządzenie dźwignicowe, a także, że każdy dźwignik może zostać przygotowany pod indywidualne potrzeby każdej branży.
Branża elektryczna
Dźwignik stanowiskowy. Platforma nie tylko się unosi, ale także przechyla i jest wyposażona w przenośnik rolkowy. Służy do odbierania długich, niewygodnych w ustawianiu i ciężkich przedmiotów z linii produkcyjnej.
Kąt nachylenia do 90°
.
Branża motoryzacyjna
Dźwignik stanowiskowy. Podest umożliwił wyrównanie różnic w poziomach magazynu.
Branża budowlana
Dźwignik stanowiskowy. Specjalnie wykonany podest zostanie wykorzystany do transportu pojemników na śmieci z poziomu – 1 na poziom 0.
Sektor tworzyw sztucznych
Dźwignik dwunożycowy. Posłuży do magazynowania płyt drewnianych przed podaniem ich na piłę.
Branża Automotive
Dźwignik z potrójnymi nożycami. Zadaniem przedstawionego dźwignika jest transport produktów w dwie strony: produkt do obróbki trafia na antresolę, a wraca tą samą drogą już jako produkt gotowy.
Branża kosmetyczna
Dźwignik płaski. Jedno z nielicznych rozwiązań na rynku, gdzie zasilanie jest doprowadzone „od góry”.
Branża urządzeń AGD i RTV
Renowacja i naprawa dźwignika przeładunkowego.
Sektor kolejowy
Dźwignik przeładunkowy. Dźwignik przeznaczony do rozładunku/załadunku samochodów ciężarowych, jak i mniejszych dostawczych busów.
Branża budowlana – wypożyczalnia ciężkich maszyn
Dźwignik przeładunkowy z podwójnymi nożycami.
Branża Marine
Dźwignik przeładunkowy.
Użytkowanie
Kiedy należy zgłosić dźwignik nożycowy hydrauliczny do Urzędu Dozoru Technicznego? Czy trzeba mieć uprawnienia by obsługiwać tego typu urządzenie dźwignicowe?
Dźwignik nożycowy objęty jest pełnym dozorem technicznym. Typ mobilny, który nie jest na stałe przytwierdzony do posadzki np. kotwami, czy w fundamencie, podlega pod uproszczona formę dozoru co oznacza, że nie trzeba go zgłaszać do urzędu Dozorowego. Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym przybliżona została ta tematyka. Wyjaśnia Katarzyna Gronczewska, specjalistka w dziedzinie montażu, serwisu i konserwacji urządzeń dźwignicowych w PS Lift.
Jak dalej dodaje: Urząd Dozoru Technicznego nie przewiduje obowiązku dodatkowych szkoleń w zakresie obsługi podestów ruchomych. Tak naprawdę operator musi spełniać podstawowe wymagania nałożone przez pracodawcę. Bardzo ważne by jeszcze przed rozpoczęciem pracy operator szczegółowo zapoznał się z instrukcją obsługi podestu.
Ekipa PS Lift dostarcza skróconą wersję obsługi urządzenia, a po czynnościach montażowych udziela wewnętrznego szkolenia z zakresu budowy i obsługi dźwigników.
Ekspert, Katarzyna Gronczewska, przypomina: W przypadku montażu i konserwacji czy serwisu urządzeń dźwignicowych sprawa wygląda już inaczej. Tu potrzebne będą dodatkowe, specjalistyczne uprawnienia. Dlatego, w takich przypadkach przedsiębiorcy korzystają często z usług firm zewnętrznych, na przykład takich jak nasza.
Czy praca operatora dźwigników nożycowych jest bezpieczna?
Przy zachowaniu zasad BHP i przestrzeganiu wszystkich procedur obowiązujących na terenie zakładu, obsługa urządzeń dźwignicowych jest całkowicie bezpieczna. Ryzyko pojawia się tylko wtedy, gdy pracodawca zaniecha przeglądów technicznych, konserwacji lub gdy urządzenia te są źle i nadmiernie eksploatowane. Uspokaja ekspert.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zapraszamy do kontaktu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA W PS LIFT
PEŁNE DORADZTWO TECHNICZNE – PROJEKT – DOSTAWA – MONTAŻ – REJESTRACJA UDT – PRZEGLĄDY – SERWIS I KONSERWACJA
Poznaj nasze produkty, dowiedz się jakie jednostki podnoszące możesz zawiesić oraz jak przejść pozytywnie odbiór UDT!
Masz pytania, wątpliwości? Dzwoń pod numer: +65 513 12 92 lub wyślij zapytanie na maila: sekretariat@ps-lift.com