W świecie urządzeń dźwignicowych nic nie jest przypadkowe. Każdy produkt tej branży ma do spełnienia wiele ważnych funkcji, czy to na produkcji, magazynie czy hali. Bezsprzecznie najważniejszą z nich będzie zagwarantowanie ochrony i bezpieczeństwa pracowników podczas przenoszenia, unoszenia czy opuszczania ładunku!
Dźwigniki nożycowe uchylne – patent na sukces
Właśnie z takim zamysłem opatentowany został model dźwignika uchylnego. Dzięki swoim możliwością podest zapewnia efektywne i ergonomiczne wykorzystanie miejsca pracy.
Za pomocą kasety sterującej operator reguluje optymalny kąt nachylenia i wysokość skrzyniopalety.
Ramiona dźwignika zlokalizowane pod platformą (patrz rys. 4) umożliwiają symultaniczne podnoszenie i przechylanie ładunku. Dzięki znikomej wysokości, wynoszącej 6 mm w stanie złożonym, stanowią świetną alternatywę dla dźwignika nożycowego stanowiskowego, którego wysokość konstrukcyjna/minimalna nie pozwoli na tak niskie osadzenie palety czy skrzyniopalety.
W standardzie prezentowane podesty nożycowe uchylne podnoszą ładunek o udźwigu do 1 500 kg. Wykonanie specjalne pozwala na uzyskanie nawet 2 500 kg nośności. Możliwe jest pozycjonowanie nachylenia dźwignika w zakresie od +5º do -40º lub od 0 do -35º, w zależności od wybranego modelu.
Do wyboru są różne typy podestów:
- modele ALT U, UE i GB w kształcie litery U mają w swoim najniższym punkcie 6 mm, tak więc podnoszą palety, pojemniki i wózki bezpośrednio z podłogi – możemy załadowywać je nawet podstawowymi ręcznymi wózkami paletowymi;
- modele ART i ALT o płaskiej ale i wyższej platformie wymagają załadunku wózkami podnośnikowymi;
- model HKT wyposażony w specjalną ramę dolną, umożliwia wjazd pod niego wózkiem widłowym.
Zastosowanie w Automotive
Najczęściej dźwigniki nożycowe uchylne znajdziemy na hali produkcyjnej, gdzie wszelkiego rodzaju komponenty, wyroby, półprodukty i końcowe towary układane są na paletach, w pojemnikach czy koszach typu gitterbox.
Firmy branży motoryzacyjnej w Polsce bardzo często zajmują się produkcją drobnych elementów takich jak: pompy sprzęgłowe, odlewy turbin, koła zębate, detale z duraluminium, i wiele innych.
Łańcuch produkcyjny często zwalnia na końcowym etapie i to właśnie tu poszukiwane są rozwiązania logistyczne, które zoptymalizują cały proces pakowania i transportu komponentów do dalszej obróbki bądź wysyłki.
Nacisk na mechanizację i ergonomię pracy stworzył potrzebę urządzeń, które maksymalnie zwiększą wydajność pracy.
Częsta obsługa skrzyniopalet, dużych pojemników i koszy przyczyniła się do popularności dźwigników uchylnych.
Dodatkowo, dźwigniki uchylne wykorzystywane są jako doposażenie maszyn zajmujących się obróbką skrawaniem. Doskonale sprawdzają się w roli stanowisk podawczych i odstawczych. W takim przypadku dwa podnośniki uchylne mają najlepsze zastosowanie. Z pierwszego z nich zabierane są surowe materiały przygotowane do obróbki a na drugi zostają odkładane gotowe produkty.
Nie należy pominąć również istotnej sprawy jaką jest komfort pracy dla operatora. Stanowisko z wykorzystaniem platformy uchylnej znacząco odciąża operatora, zapobiegając urazom kręgosłupa wywołanym przez nadmierne schylanie się i niewłaściwe skręty tułowia.
Case Study – Czyli jak wykorzystują dźwigniki ALT nasi klienci
I przykład
Dźwigniki typu ALT pracują przy końcach linii produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu uchylnych platform operator jednym przyciskiem podnosi i przechyla skrzyniopalety, w których zostają ułożone gotowe elementy schodzące z linii (w tym przypadku są to głównie pompy wspomagania).
II przykład
ALT wykorzystywany do pozycjonowania skrzyń i pojemników. Dźwignik załadowywany jest za pomocą wózka paletowego.
III przykład
Usprawniona praca na magazynie. Dzięki funkcji przechyłu platformy wyeliminowana została potrzeba podnoszenia ciężkich elementów w procesie pakowania. Za sprawą minimalnej wysokości dźwignika w stanie złożonym, operator wjeżdża na platformę wózkiem paletowym. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę magazyniera i pozwala na szybsze i bezpieczniejsze wykonywanie swoich obowiązków.
IV przykład
Dzięki przechyłowi platformy możliwe jest szybkie wyjmowanie i wkładanie kartonów do większych pojemników.
V przykład
Dodatkowo zabezpieczone osiatkowaniem dźwigniki ALT pojawiły się w miejscu gdzie potrzebne było szybkie odkładanie z taśmy kartonów z częściami samochodowymi na paletę. Wraz ze zwiększaniem ilości kartonów na palecie, platforma przechyla się i obniża, zapewniając stałą bezpieczną pozycję kręgosłupa operatora. .
Rozwiąż każdy problem
Jako firma posiadająca najszerszą ofertę dźwigników, proponujemy także nieco inne, lecz bardzo podobne w zastosowaniu rozwiązania. Jeśli nie ma potrzeby podnoszenia kosza, czy palety zastosować możemy także platformę uchylną.
W przypadku gdy musimy wykorzystać większą powierzchnię platformy i na przykład wyposażyć dźwignik w przenośnik rolkowy, wtedy na życzenie klienta dopasowujemy dźwignik nożycowy hydrauliczny z dodatkową funkcją uchylnej platformy.
Zobacz jedną z naszych realizacji i przekonaj się, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych: REALIZACJE