Potencjał
Branża meblarska to istotna część polskiej gospodarki. Szacuje się, że zatrudnionych w tym sektorze jest ponad 160 000 pracowników. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju w 2017 roku Polska stała się trzecim eksporterem mebli w Unii europejskiej, plasując się na tym dumnym miejscu zaraz za Niemcami i Włochami.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu w przeglądzie branżowym zaznacza, że w 2019, czyli w przeciągu niespełna dwóch kolejnych lat nasz kraj był już pierwszym eksporterem na rynku europejskim i drugim na świecie. I choć z wiadomych przyczyn czarne chmury zawisły również nad tą gałęzią gospodarki, z wielkim optymizmem patrzymy w przyszłość polskiego meblarstwa.
Zadaniem przedsiębiorców jest wyprodukować dobre jakościowo i cenowo produkty, ale by móc to zrobić potrzeba czegoś więcej niż najlepszy surowiec. Potrzebna jest wydajna praca i najlepsze rozwiązania transportu wewnętrznego. Dlaczego? Bo przedsiębiorstwo to ludzie – a im trzeba pomóc.
Wiele firm świadomie podchodzi do tematu jakim jest poprawa bezpieczeństwa pracy swoich pracowników. To właśnie tu swoją ogromną rolę odgrywają urządzenia dźwignicowe. Tego typu urządzenia udoskonalają procesy produkcyjne i intralogistyczne w branży meblarskiej.
Od jakiegoś czasu największym zainteresowaniem branży meblarskiej cieszą się urządzenia takie jak podnośniki podciśnieniowe i dźwigniki nożycowe. Nie inaczej jest z indywidualnymi rozwiązaniami wózków unoszących i paletowych.
Najlepszym tego potwierdzeniem są już zrealizowane projekty. Tylko w tym roku ekipa PS Lift dopięła kilka naprawdę ciekawych realizacji niestandardowych, usprawniając przy tym pracę w dużych przedsiębiorstwach będących zresztą liderami na rynku meblarskim.
Case Study: Lider rynku wyposażenia wnętrz
Tylko w tym roku klient zdecydował się na zrealizowanie dwóch odrębnych projektów.
Pierwsza inwestycja w 20 sztuk dźwigników nożycowych płaskich, o udźwigu 1 000 kg każdy, pozwoliła na usprawnienie końcowego etapu łańcucha produkcyjnego.
Każdy z dźwigników płaskich zamontowany został tuż przy taśmie transportującej opakowania kartonowe na meble. Takie ustawienie pozwala ergonomicznie przenieść detal z palety znajdującej się na dźwigniku do kartonu na linii technologicznej. Cały proces odbywa się bez przeciążania mięśni, a co za tym idzie stanowisko pracy zostało zoptymalizowane.
Wszystkie podesty wyposażone zostały w mieszek ochronny. Pracujące nożyce są całkowicie zakryte gwarantując bezpieczeństwo i dodatkową ochronę pracownika zarówno przy podnoszącej, jak i obniżającej się platformie, dzięki czemu zapewnia dodatkowa ochronę dla pracownika.
Następnym projektem, który zrealizowany został w drugim oddziale firmy, była dostawa i montaż dwóch podnośników podciśnieniowych na istniejących już żurawiach stacjonarnych. Implementacja urządzeń vacuum okazała się najlepszym rozwiązaniem przy przenoszeniu palet plastikowych i drewnianych.
Przyssawki wyposażone zostały w liczne otwory zabezpieczone specjalnymi kuleczkami. Taki typ przyssawek ma zastosowanie w przypadku materiałów ze szczelinami jak np. europalety. W miejscu styku przyssawki z paletą kulka unosi się otwierając otwór. Umożliwia to zassanie ładunku. Brak styku z twardą powierzchnią powoduje, że kuleczki zatykają otwory w przyssawce uniemożliwiając spadek ciśnienia w urządzeniu.
Podnoszone są zarówno plastikowe palety o ciężarze do 23 kg oraz palety drewniane o wadze do 37 kg. Wracająca sztapla palet rozładowywana jest przy użyciu podnośników. Każda paleta po kolei zdejmowana jest ze stosu i odkładana jest na przenośnik rolkowy.
Case study2: Producent mebli i schodów
Firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości mebli oraz schodów z naszą pomocą zoptymalizowała stanowisko pracy magazyniera, który jest odpowiedzialny za pakowanie i wysyłkę gotowych produktów.
By usprawnić jego pracę został zamontowany żuraw stacjonarny z podnośnikiem ERGO PLUS. Urządzenie podnosi ładunek o udźwigu do 30 kg.
W kartony pakowane są drewniane elementy mebli, które końcowy klient musi złożyć. Załadunek tego typu szerokich i nieporęcznych kartonów bywał kłopotliwy. Zastosowanie żurawia z podnośnikiem podciśnieniowym znacznie przyspieszyło pracę, dzięki czemu zwiększona została wydajność całego przedsiębiorstwa.
Case study3: Lider branży paneli podłogowych oraz płyt do produkcji mebli
Zupełnie inne rozwiązanie okazało się potrzebne firmie zajmującej się produkcją paneli podłogowych oraz materiałów dla meblarstwa, tj. płyt wiórowych, płyt MDF czy blatów kuchennych.
Przedsiębiorstwo zostało zaopatrzone w specjalnie zaprojektowany wózek elektryczny unoszący, który dodatkowo został wyposażony w kamerę.
Kamera została zamontowana na trzpieniu po to, by precyzyjnie nałożyć dużą rolkę folii.
Takie rozwiązanie w szczególności ułatwia pobieranie rolek, które są sztaplowane jedna na drugiej.
Dzięki zastosowaniu kamery operator bez problemu zabiera wszystkie szpule, również te, które ułożone są powyżej wzroku pracownika na wysokości około 1,8 metra.
Dzięki dokładnej widoczności operator bez problemu wprowadza trzpień w otwór, a dalej podnosi, transportuje i wkłada do maszyny. Co więcej, dzięki manipulacji samym trzpieniem rolka może zmienić pozycję o 90 stopni. I tak, podczas pobrania szpuli trzpień utrzymany jest w pionie, natomiast przy wkładaniu jej do maszyny operator przekręca trzpień o 90 stopni do pozycji poziomej.
Szeroka oferta
Warto zaznaczyć, że branża meblowa korzysta również z innych rozwiązań urządzeń dźwignicowych.
Dla przykładu, bardzo popularne są wózki paletowe długie. Ich dwumetrowe widły pozwalają obsłużyć niestandardowe palety, tak często wykorzystywane w tej branży.
Wózki paletowe długie HUZAR dostępne są w naszym magazynie od ręki!
Często stosowanym rozwiązaniem są również elektryczne wózki paletowe o większych udźwigach. Służą głównie do rozładowywania i załadowywania aut dostawczych. Ergonomiczny dyszel i duże udźwigi pozwalają operatorowi bezproblemowo obsłużyć duże, nieporęczne ładunki – płyty, deski, kartony z zapakowanym towarem, i wiele innych.
Dodatkowo sprawdzone są również dźwigniki dwunożycowe. Duże płyty czy inne obrabiane elementy nie mogą wystawać poza obrys platformy. Zastosowanie dużych platform w dźwignikach niweluje ten problem i cały manipulowany ładunek bezpiecznie ułożony jest na konstrukcji podestu.
Możliwość opcji takich jak osiatkowanie nożyc, mieszek ochronny i innego rodzaju zabezpieczenia to kolejne zalety dźwigników nożycowych!
Sektor drzewny i meblarski często korzysta również z lekkich systemów suwnic z zamontowanymi podnośnikami podciśnieniowymi. Zazwyczaj zabudowana w ten sposób część linii produkcji umożliwia operatorom obsługę większej ilości stanowisk pracy. Dzięki podnośnikom pracownicy mogą manipulować płytami, szkłem czy nawet obrabiać delikatniejsze elementy schodzące z taśmy produkcyjnej.
Niezależnie od ładunku jaki należy przetransportować, branża urządzeń dźwignicowych proponuje szeroki wachlarz opcji. Podnieś szkło, płyty, panele, kartony, palety, elementy okuć, materiały tapicerskie – wszystko to, co tak często spotykane jest w sektorze meblarskim.
Potrzebujesz urządzeń, które rozwiążą Twój problem?