Jak korzystają z dźwigników nożycowych przedsiębiorstwa? Wyjaśniamy!
Popularność dźwigników nożycowych stale rośnie, a przecież nie są to naładowane elektroniką i futurystycznym wyglądem urządzenia. Dlaczego zatem tak często po nie sięgamy?
Geniusz tkwi w prostocie
Dla jednych temat dźwigników nożycowych może wydawać się banalnym zagadnieniem, dla drugich kompletną zagadką… Ale już samo nazewnictwo pokazuje jak szeroka jest oferta tych urządzeń: podesty ruchome, platformy nożycowe, podnośniki stołowe, podesty wielonożycowe, podnośniki przeładunkowe, rampy hydrauliczne, a to dopiero początek góry lodowej.
Ogromnym atutem tych urządzeń jest fakt, iż dźwigniki nożycowe stworzone są dla każdej branży, od sektora przemysłowego, przez spożywczy czy kosmetyczny, po wszelkie zakłady produkcyjne, a na halach magazynowych, centrach spedycyjnych i logistycznych kończąc.
Podział dźwigników
Najczęściej spotykanym rodzajem dźwigników proponowanych na rynku są dźwigniki nożycowe hydrauliczne. Mechanizm podnoszenia nie jest skomplikowany – po naciśnięciu przycisku olej hydrauliczny jest wtłaczany przez pompę do cylindra hydraulicznego, i tym samym rozpoczyna się podnoszenie poprzez pionowy ruch nożyc.
Dla przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania, rynek podestów nożycowy oferuje także platformy nożycowe pneumatyczne, które nie wymagają zasilania elektrycznego – tu wystarczy napełnić poduszkę sprężonym powietrzem.
Jest także trzecie rozwiązanie, które coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w branżach motoryzacyjnej, spożywczej, chemicznej i lotniczej – są to podnośniki pasowe. Tego typ dźwigniki wykorzystywane są w szczególności w miejscach, w których zakład produkcyjny nie może pozwolić sobie na rozwiązania hydrauliczne, czy to ze względu na osadzający się na hali pył, czy istniejące ryzyko wycieku oleju.
Różnice w budowę podestów ruchomych wynikają w dostosowania modelu do potrzeb ich użytkownika. Możemy rozróżnić dźwigniki stanowiskowe, przeładunkowe, uchylne, płaskie, dwunożycowe, z potrójnymi nożycami, pasowe, pneumatyczne. Wybór jest naprawdę duży.
Do czego używamy podestów nożycowych w swoich przedsiębiorstwach?
Dźwigniki nożycowe oferują swoim użytkownikom ogrom możliwości. I właśnie to jest kluczem do sukcesu tych urządzeń.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że służą one do podnoszenia naprawdę dużych ładunków, w zależności od potrzeb może to być 100 kg albo i 10 ton. To samo tyczy się wysokości podnoszenia. Tu parametry uwarunkowane są liczbą nożyc. Specjalne projekty mogą uwzględniać platformy, które uniosą się nawet na 6 metrów wysokości.
Opisywane platformy nożycowe bardzo często wykorzystywane są do niwelowania różnic w poziomach.
Coraz częściej podesty montowane są jako element linii produkcyjnej i przyspieszają końcowy etap łańcucha produkcyjnego. Najczęściej spełniają funkcję stanowiska pracy tam gdzie surowiec czy produkt musi trafić na taśmę, bądź trzeba dany element z niej zdjąć. Podobnie jest w przypadku obsługi maszyn typu CNC.
Dźwigniki mogą zostać użyte jako rampa najazdowa, dzięki czemu umożliwią przeładunek samochodów dostawczych.
W wielu przedsiębiorstwach są alternatywą dla bardzo drogich wind towarowych. Zastosowanie dźwignika nożycowego zamiast windy eliminuje niepożądane wydatki i budowę szybu.
Natomiast opcja pochylenia platformy w niektórych modelach pozwala pozycjonować palety i paletoskrzynie.
Precyzyjne dopasowanie urządzenia
Każdy z dźwigników może zostać zamontowany na posadzce lub w przygotowanym wcześniej fundamencie.
Na budowę nożycowych stołów składa się rama podstawy, nożyce, siłowniki hydrauliczne, platforma, układ elektryczno-hydrauliczny.
Dla pełnego bezpieczeństwa operatora oraz przenoszonego ładunku, w standardzie każdy z dźwigników wyposażony jest w ramkę bezpieczeństwa, zawór zabezpieczający przed niekontrolowanym opadaniem oraz w przypadku dźwigników hydraulicznych, zawór zabezpieczający przed rozerwaniem węża hydraulicznego.
Dodatkowo, dzięki blokadom serwisowym wykonanie serwisu czy konserwacji nie stwarza żadnego zagrożenia pracownikom przeprowadzającym te czynności.
Należy pamiętać, że w podstawowych wersjach/modelach dźwigników, wszystkie wyposażone są w ręczną kasetę sterującą, a platforma podestu wykonana jest z blachy gładkiej.
Mając taką bazę możemy dokładniej zaprojektować urządzenie wyposażając je w szereg akcesoriów.
Zastosowanie akcesoriów – niektóre z przykładów
Rozwiązanie najazdu wózkiem paletowym ręcznym umożliwia sprawną pracę z paletami.
Zastosowania podwozia kołowego pozwala na przemieszczenie się z dźwignikiem, wyposażony w koła podnośnik staje się wózkiem nożycowym.
Przenośnik rolkowy jest szczególnie ważny gdy dźwignik stosowany jest jako element linii.
Platformy obrotowe zarówno prostokątne jak i okrągłe stosowane są po to by operator mógł obracać ładunek i mieć dostęp do niego z każdej strony bez obchodzenia dźwignika dookoła.
Barierki zapewniają bezpieczeństwo gdy podest zastosowany jest jako winda towarowa pomiędzy poziomami.
Mieszki ochronne stanowią doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi nożyc.
Agregaty na zewnątrz zapewniają dodatkową ochronę w środowiskach narażonych na uderzenia.
Klapy przeładunkowe służą zapełnieniu luki pomiędzy platformą dźwignika, a pojazdem. Mogą być obsługiwane ręcznie lub hydraulicznie.
Platforma ze stali nierdzewnej sprawdzi się w restrykcyjnych środowiskach pracy. Najczęściej z tego typu rozwiązań korzystają branże spożywcza, kosmetyczna i chemiczna. W stali nierdzewnej dostępne są także nożyce, rama podstawy czy najazd.
Nie bez przypadku nasza oferta dźwigników nożycowych jest jedną z najszerszych w całej Polsce. Oprócz rozwiązań projektowych, dopasowywanych indywidualnie do potrzeb klienta, proponujemy kompleksowe wsparcie działu serwisu: montaż, odbiór UDT, przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, serwis, konserwacja.