Branża dźwignicowa a strefa Ex
Wiele firm musi dostosować się do szeregu unijnych regulacji i obostrzeń wynikających z nałożonego na nich obowiązku ich przestrzegania.
Nie inaczej jest z dyrektywą Unijną ATEX. Dyrektywa ta dokładnie uściśla wymagania, z jakimi trzeba się zmierzyć, by urządzenie mogło zostać użytkowane w strefie zagrożonej wybuchem w danym przedsiębiorstwie.
Najczęściej spotkać możemy urządzenia w wykonaniu ATEX w przemyśle stoczniowym, zbrojeniowym czy wydobywczym. Branża chemiczna, alkoholowa i spożywcza również obfituje w urządzenia tego typu ze względu na wzrastające obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa zakładów pracy. A to już znacznie przyczyniło się do posiadania strefy EX również w miejscach, które z pozoru mogłyby wydawać się na pierwszy rzut oka bezpieczne. Dla laika, który nie jest zorientowany w temacie, może wydawać się to czasem absurdalne, ale nawet mąka czy kukurydza stwarzają ryzyko wzniecenia iskry. A jak powszechnie wiadomo, tam gdzie iskra, o wybuch nietrudno.
ATEX po krótce – czyli jak to w ogóle rozumieć
Urządzenie któremu nadawany jest symbol Ex, najpierw nadany musi mieć znak CE. Wszystkie szczegóły wykazane są w normach dotyczących dyrektywy ATEX 114 (2014/34/EC).
Klasyfikację stref zagrożenia wybuchem określa Polska Norma dotycząca zapobiegania wybuchowi i ochronie przed wybuchem. Odpowiedzialność nadania klasyfikacji ponosi inwestor, projektant odpowiedzialny za projekt budynku, a także końcowy użytkownik.
Obszar zagrożenia możemy podzielić na trzy strefy dla gazów (strefa 0,1,2) oraz trzy dla pyłów (strefa 20,21,22). W przypadku gdy mieszanina gazów bądź pyłów na danym obszarze jest stale obecna będzie to strefa z oczywistych względów najbardziej zagrożona. Natomiast w miejscach w których mieszaniny występują tylko przez krótki okres czasu, zagrożenie będzie analogicznie mniejsze.
Każdemu z urządzeń nadawane jest nie tylko oznaczenie strefy, ale także kategoria – gazy (G) i pyły (D). Ważne jest także określenie rodzaju zagrożenia.
Na grupy urządzeń przeciwwybuchowych składają się:
– grupa I – urządzenia, które przeznaczone są do wykonywania pracy w kopalniach również w częściach naziemnych zagrożonych wybuchem metanu czy pyłu węglowego.
– grupa II – urządzenia zagrożone wybuchem gazów, par, mgieł; będzie to grupa propanowa, etylenowa i wodorowa.
– grupa III – urządzenia dedykowane w miejscach zagrożonych pyłem palnym, tj. palne unoszące się cząstki, pył nieprzewodzący i pył przewodzący.
PS Lift wkracza w strefę ATEX
Istnieje wiele wersji jednego urządzenia, które podlegać będzie pod dyrektywę ATEX. Kluczowym jest aby wszystkie normy zostały spełnione, ale nie ma jednej sztywnej zasady jak dane urządzenie ma być wykonane.
Nasza oferta poszerzyła się o urządzenia w wykonaniu ATEX. Wszystkie projekty są rozpatrywane indywidualnie, dlatego to ważne by pamiętać, iż nie posiadamy urządzeń pracujących w strefie Ex od ręki!
W ofercie dostępne są żurawie stacjonarne, wciągarki bramowe, wózki paletowe oraz unoszące, wciągniki łańcuchowe ręczne i elektryczne, a także dźwigniki nożycowe.
Co możemy dla Ciebie zrobić by urządzenie mogło pracować w strefie EX?
By urządzenia spełniały normę zastosować można na przykład uziemienie. Tego typu wykonanie zapobiega zagrożeniom wynikającym z wyładowań elektrostatycznych. Takie rozwiąanie może zostać zaimplementowane na przykład w żurawiach słupowych.
Urządzenia mogą być także doposażone w elementy z brązu, czy miedzi. W przypadku wciągnika łańcuchowego ręcznego jest to szczególnie ważne. Dodatkowo można zaproponować specjalną obudowę dla hamulca.
W strefie zagrożonej wybuchem gazu możliwe jest także doprowadzenie sprężonego powietrza do wnętrza urządzenia.
Produkty branży dźwignicowej mogą mieć wbudowany termostat, silnik w wersji ATEX, czy budowę ognioszczelną dla instalacji elektrycznej.
Można także spotkać się z zastosowaniem przewodów iskrobezpiecznych, czy pokrycie powierzchni urządzenia stalą nierdzewną, jeśli ładunki umieszczane na tejże powierzchni wykonane są z materiałów powodujących iskry.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!
PEŁNE DORADZTWO TECHNICZNE – PROJEKT – DOSTAWA – MONTAŻ – REJESTRACJA UDT – PRZEGLĄDY – SERWIS I KONSERWACJA